Anasayfa | Künye | İletişim | Sık Kullanılanlara Ekle | Açılış Sayfam Yap
Son Dakika :

        Ana Sayfa
        Gündem
        Politika
        Ekonomi
        Kültür - Sanat
        Sağlık
        Spor

ANKET
Belediye çalışmalarını beğeniyormusunuz


YAZARLARIMIZ
BEKLİYORUZ !..
 Tahsin EREL
MESLEKDAŞLARIMA;
 Bedri EREL
PARK YASAĞI VE KALDIRIM İŞGALLERİ ALDI BAŞINI GİDİYOR.....
 Fahri ÖZDEMİR
GAZETE MANŞETLERİ
 
CEM EVİ İÇİN GÖRKEMLİ TÖREN
Haber-Şirin Ereğli gazetesi-CHP Gurup Başkanvekili Kemal Anadol, cem evlerinin de ibadethane statüsüne alınmasını istedi.
 
Kategori :
Yorum Sayısı :
Tarih :

 

CHP Gurup Başkanvekili Kemal Anadol, cem evlerinin de ibadethane statüsüne alınmasını istedi.


16 yıllık bir çalışmanın ardından,Kavaklık Mahallesi'nde cem evinin temeli atıldı.

Temel atma törenine, CHP Gurup Başkanvekili Kemal Anadol, CHP Zonguldak Milletvekilleri Ali Koçal, Ali İhsan Köktürk, AK Parti Zonguldak Milletvekili Fazlı Erdoğan, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Tekin Özdil, Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, ilçe ve belde belediye başkanları, sivil toplum örgütü temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Tören, protokolün temel atma töreniyle başladı. Temel atma töreni sırasında kurban kesildi, dua edildi.

   CHP Gurup Başkanvekili Kemal Anadol, camilerden elektrik ve su parası alınmadığını belirterek, bu uygulamaların okullarda da yapılmasını istedi. 1 Ekim'de açılacak olan parlamentoya da çağrıda bulunan Anadol, cem evlerinin de ibadethane statüsüne alınmasını istedi. Gerçek açılımın böyle olabileceğini söyleyen Anadol, şöyle konuştu: "İzmir'deydim. Gece telefon çaldı. Sevgili Başkan Ali Arıkan bu mutlu güne katılmak için Ereğli'ye davet etti. Olumlu cevap verdim. Nedeni arkamdaki resimlerde, orta da şanlı Türk Bayrağımız, onun yanında Hacı Bektaş-ı Veli, onun yanında Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Bu resimler bu tablo Türkiye'nin çimentosu. Gerçekten bugün aranızda bulunmaktan onur duyuyorum. Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik, sosyal ve siyasal tartışmaların içinde bize yol gösteren, belediye başkanımız söylediği gibi Karadeniz sahilinde, bir kent merkezinde ilk defa açılan cem evi Türkiye'ye ışık tutuyor. Her konuşmacı bu mikrofondan gayet haklı olarak ırk ayrımcılığına, her türlü ayrımcılığa karşı olduğunu beyan ediyor altını çiziyor. Bende tekrarlıyorum. Ama aynaya bakmamız gerekiyor. Kürsüye çıkmadan önce Belediye Başkanı Halil Posbıyık'a sordum kaç tane caminin temizliğini yaptın dedim. '6 tane' dedi. Çok güzel kutladım kendisini. Hangi partiye mensup olursa olsun belediye başkanlarımız hizmet ediyor."

 Devletimizin camilerimizden elektrik ve su parası almamasının gayet doğru olduğunu anlatan Anadol, şunları söyledi: "Ama noksan. Gazetelerde okuyoruz. Geleceğimizin güvencesi çocuklarımız ilköğretim okullarına gidiyor, devlet elektrik parasını ödemediği için okulların elektriğini kesiyor. Okullardan elektrik su parası almayalım arkadaşlar."
    Konuşmasında "ırk ayrımcılığına her türlü ayrımcılığa" karşı olduklarını anlatan Anadol, sözlerine şöyle devam etti: "Ama bunu lafta bırakmayacağız. Eğer devlet cem evi isteyen bir köye zorla cami yaptırıyorsa bu ayrımcılıktır. Bunu kabul edelim. Cem evinin ibadet hane olup olmadığına karar verecek makam oraya gidenlerdir, devlet değil. 1 Ekim'de parlamento açılıyor. Ereğli'de bu mutlu günde çağrıda bulunuyorum. Gerçek açılım bu. Parti gurupları anlaşalım cem evini ibadet hane statüsüne sokalım."

 

Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez de, kendilerini kimsenin bu yoldan alıkoyamayacağını belirterek, Sünnileri de camilere gitmeden alıkoyamayacağını söyledi. 
   Geçmez, Alevilerin inanç merkezinin cem evi olduğunu belirterek şunları söyledi:
"Bugün Kdz. Ereğli'de çok önemli bir iş yapıyoruz. Yasaklı olmasına rağmen bir cem evi temeli atıyoruz. Kim ne derse desin. Alevilerin inanç merkezleri cem evleridir. Bu mücadele bizim onurlu mücadelemizdir, yolumuzun sonu budur diyoruz. Bizi kimse bu yoldan ayrı koyamaz. Sünni yurttaşlarımızı da camiden kimse alıkoyamaz. Gelin bu sorunu birlikte çözelim."
Geçmez, Alevilerin sorunlarına Sünniler katkı sunarsa, Sünnilerin sorunlarına Aleviler katkı sunarsa, Türklerin sorunlarına Kürtler, Kürtlerin sorunlarına Türkler katkı sunarsa daha güçlü bir Türkiye oluşturabileceğimizi söyledi.

 Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Tekin Özdil de, Alevilerin bu topraklarda bin yılı aşkın süredir var olduğunu anlatarak sözlerine şöyle devam etti: "Dikkat ederseniz bu toprakların mayasında, bu toprakların içerisinde yetişen ve bugün adına ziyaretlerin yapıldığı, türbelerin yapıldığı halk arasında Eren, Evliya, Gönül Adamı dediğimiz insanların yüzde 99'unun Alevi olduğu görürsünüz."

Bu toprakların mayasında, bu toprakların kültüründe, inancında, ahlakında, irfanında bu düşüncenin, bu inancın mayası ve bu inancın ışığı olduğunu anlatan şöyle konuştu: "Bu ışığın merkezlerinden bir tanesi demin temelini attığımız cem evinin içerisinde eşiğinin arka tarafından yatmaktadır. Alevilikte bu nedenle eşik esastır. Eşiğin dışındaki insan cahil insandır, eşiğin öbür tarafında yaşayan insan kemale ermemiş insandır. Cem evinin eşiğinden geçmeyen insan hamdır. O eşikten öteye ancak doğru insanlar gidebilir. O eşikten öteye geçen insan, ahlaklı olmak zorundadır, eline, beline, diline sahip olmak zorundadır. O eşikten cem evine adım atan insan küs gezmemek zorundadır. Kimseye kin gütmemek zorundadır, hele hele boşanmamak ve insan öldürmemek zorundadır."
    Bu topraklarda yaşayan ve bugün herkesin saygıyla andığı insanların hep bu dergahlardan bugünkü isimleriyle bu cem evlerinden yetiştiklerini belirten Özdil, şunları söyledi: "Cem evleri birilerinin düşündüğü gibi yanlış şeylerin yapıldığı değil, kerahların uyarıldığı yerdir. Kerah kelimesi ışıktır. Üç tane mum yanar. Bir tanesi hak adına, yani Allah için, biri Muhammed için biri Ali için yakılır. Bu ülkede yaşayan herkes bir birinin inancına saygılı olmak zorundadır."

Dünyadaki en büyük katliamların 300 seneyi geçmediğini anlatan Özdil, sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz tam 500 yıldır bu baskıyı bu katliamı bu sıkıntıları yaşıyoruz. Ama ona rağmen tek bir kere dönüp de bizi katledenlere intikam için bizde saldırmadık. Tek bir kere bizi öldürmek isteyenleri öldürmedik. Sivas'ta, Maraş'ta, Antep'te, Çorum'da yaşananları başka bir imansal kesim yaşasaydı intikam almaya kalkardı. Biz tek bir insanın burnunu kanatmadık. Biz aleviler hem Başbağlar'da, hem Sivas'ta, Gazi'de, Halepçe'de dünyanın neresinde olursa olsun insana yönelik yapılan her türlü zulmü lanetliyoruz."
    Bu ülkenin hepimizin olduğunu belirten Özdil, sözlerini şöyle tamamladı:
"bu ülkenin içerisinde beraberce yaşamak, kardeşçe yaşamak lafla olmuyor. Seni seviyorum demekle olmuyor. Sevmek zorundasınız. Kardeşiz demekle olmuyor. Kardeşliğin gereğini yapmak zorundayız. Türkiye Cumhuriyeti parlamentosu bu konuda sınıfta kalmıştır. Kemal Anadol demin bir teklif getirdi. Ben inanıyorum ki 'ey aleviler sizi seviyoruz' demeyin, 'ey aleviler laikliğin sigortasısınız' demeyin biz eğer öyleysek öyle düşünüyorsanız
onun gereğini yapın. Gerçekten zor bir şey değil. Parlamentonun 10 dakikasını alır dört satırlık bir yazı. Yerel yönetimler yasasında olan ibaresinde ibadet alanı için, 'Sinagog, havra, kilise, mescit, cami' der. Parantezi 6 harflik açarsınız oraya cem evi yerleştirirsiniz. Parlamentonun 10 dakikasını alır. Bunu yapın artık.

 

 
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
 
Diger Gündem Haberleri
  RAHMET İLE ANIYORUZ
  Süheyla Erel,yerel basında yazı işleri müdürlüğünden emekli ilk Türk kadını ünvanını da taşımaktadır. Devamı...
  DÜN KALEME ALDIK,BUGÜN YARDIMA BAŞLADIK DEDİLER !..
  YARDIM HAZIRLIKLARINI SESSİZ SEDASIZ YAPIYORLAR
  Ramazan çadırı kuruldu …Ama kimler için ?...
  TÜRKİYE'NİN DİLİNDELER
  UYSAL,SAĞLIK ve ENGELLİ HİZMETİNİ KALDIRDI
  KIRAN,TARİHİ AF KONUSUNDA BİLGİ VERDİ
  LAFARGE EREĞLİ ÇİMENTO İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ DURUŞU
  ERDEMİR eve ekmek ve anne babaların güvenli iş yeri olar...
  ÖZEL HATIRALAR
 
 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

YORUMLANANLAR
Ramazan çadırı kuruldu &#...
DÜN KALEME ALDIK,BUGÜN YA...
TÜRKİYE'NİN DİLİNDELER
BAŞKAN UYSAL,ÇALIŞMALARI ...
Sergi Odasında Aysun Başk...
UYSAL,SAĞLIK ve ENGELLİ H...
EREĞLİ BELEDİYESİ MAYIS A...
BU KÖPRÜ REZİLLİĞİNE,YAPT...
ÖZEL HAYATLAR
OTİZM VE ÖZELLİKLERİ
ZONGULDAK
ÇOK OKUNANLAR
3 DOKTOR SORGULANIYOR.......
EREĞLİ'DEN BİR YILDIZ DAH...
ECHOMAR HİZMETE GİRDİ
KORUBAŞINDA YAPILAN OKUL ...
DEMİRKOL ŞİRKETLER GURUBU...
ALMANYA'DAN OKULLARA YARD...
EREĞLİ HALKININ,BAŞKANDAN...
YAZIKLAR OLSUN !...
POSBIYIK'LARIN MUTLU GÜNÜ
"BİR KİŞİNİN BİLE İSTİHDA...
 
 
 
Copyright © Her Hakkı Saklıdır - Şirin Ereğli - Tahsin EREL
Tasarım ve Yazılım : Marka Grup