Anasayfa | Künye | İletişim | Sık Kullanılanlara Ekle | Açılış Sayfam Yap
Son Dakika :

        Ana Sayfa
        Gündem
        Politika
        Ekonomi
        Kültür - Sanat
        Sağlık
        Spor

ANKET
Belediye çalışmalarını beğeniyormusunuz


YAZARLARIMIZ
BELEDİYEDE DE KANUNSUZLUK
 Tahsin EREL
GÜNDEM YARATMADA ŞANS FAKTÖRÜ
 T.Emre YAVAŞ
MESLEKDAŞLARIMA;
 Bedri EREL
POSBIYIK NEREDE YANLIŞ YAPTI ?
 Fahri ÖZDEMİR
GAZETE MANŞETLERİ
 
CEM EVİ İÇİN GÖRKEMLİ TÖREN
Haber-Şirin Ereğli gazetesi-CHP Gurup Başkanvekili Kemal Anadol, cem evlerinin de ibadethane statüsüne alınmasını istedi.
 
Kategori :
Yorum Sayısı :
Tarih :

 

CHP Gurup Başkanvekili Kemal Anadol, cem evlerinin de ibadethane statüsüne alınmasını istedi.


16 yıllık bir çalışmanın ardından,Kavaklık Mahallesi'nde cem evinin temeli atıldı.

Temel atma törenine, CHP Gurup Başkanvekili Kemal Anadol, CHP Zonguldak Milletvekilleri Ali Koçal, Ali İhsan Köktürk, AK Parti Zonguldak Milletvekili Fazlı Erdoğan, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Tekin Özdil, Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, ilçe ve belde belediye başkanları, sivil toplum örgütü temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Tören, protokolün temel atma töreniyle başladı. Temel atma töreni sırasında kurban kesildi, dua edildi.

   CHP Gurup Başkanvekili Kemal Anadol, camilerden elektrik ve su parası alınmadığını belirterek, bu uygulamaların okullarda da yapılmasını istedi. 1 Ekim'de açılacak olan parlamentoya da çağrıda bulunan Anadol, cem evlerinin de ibadethane statüsüne alınmasını istedi. Gerçek açılımın böyle olabileceğini söyleyen Anadol, şöyle konuştu: "İzmir'deydim. Gece telefon çaldı. Sevgili Başkan Ali Arıkan bu mutlu güne katılmak için Ereğli'ye davet etti. Olumlu cevap verdim. Nedeni arkamdaki resimlerde, orta da şanlı Türk Bayrağımız, onun yanında Hacı Bektaş-ı Veli, onun yanında Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Bu resimler bu tablo Türkiye'nin çimentosu. Gerçekten bugün aranızda bulunmaktan onur duyuyorum. Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik, sosyal ve siyasal tartışmaların içinde bize yol gösteren, belediye başkanımız söylediği gibi Karadeniz sahilinde, bir kent merkezinde ilk defa açılan cem evi Türkiye'ye ışık tutuyor. Her konuşmacı bu mikrofondan gayet haklı olarak ırk ayrımcılığına, her türlü ayrımcılığa karşı olduğunu beyan ediyor altını çiziyor. Bende tekrarlıyorum. Ama aynaya bakmamız gerekiyor. Kürsüye çıkmadan önce Belediye Başkanı Halil Posbıyık'a sordum kaç tane caminin temizliğini yaptın dedim. '6 tane' dedi. Çok güzel kutladım kendisini. Hangi partiye mensup olursa olsun belediye başkanlarımız hizmet ediyor."

 Devletimizin camilerimizden elektrik ve su parası almamasının gayet doğru olduğunu anlatan Anadol, şunları söyledi: "Ama noksan. Gazetelerde okuyoruz. Geleceğimizin güvencesi çocuklarımız ilköğretim okullarına gidiyor, devlet elektrik parasını ödemediği için okulların elektriğini kesiyor. Okullardan elektrik su parası almayalım arkadaşlar."
    Konuşmasında "ırk ayrımcılığına her türlü ayrımcılığa" karşı olduklarını anlatan Anadol, sözlerine şöyle devam etti: "Ama bunu lafta bırakmayacağız. Eğer devlet cem evi isteyen bir köye zorla cami yaptırıyorsa bu ayrımcılıktır. Bunu kabul edelim. Cem evinin ibadet hane olup olmadığına karar verecek makam oraya gidenlerdir, devlet değil. 1 Ekim'de parlamento açılıyor. Ereğli'de bu mutlu günde çağrıda bulunuyorum. Gerçek açılım bu. Parti gurupları anlaşalım cem evini ibadet hane statüsüne sokalım."

 

Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez de, kendilerini kimsenin bu yoldan alıkoyamayacağını belirterek, Sünnileri de camilere gitmeden alıkoyamayacağını söyledi. 
   Geçmez, Alevilerin inanç merkezinin cem evi olduğunu belirterek şunları söyledi:
"Bugün Kdz. Ereğli'de çok önemli bir iş yapıyoruz. Yasaklı olmasına rağmen bir cem evi temeli atıyoruz. Kim ne derse desin. Alevilerin inanç merkezleri cem evleridir. Bu mücadele bizim onurlu mücadelemizdir, yolumuzun sonu budur diyoruz. Bizi kimse bu yoldan ayrı koyamaz. Sünni yurttaşlarımızı da camiden kimse alıkoyamaz. Gelin bu sorunu birlikte çözelim."
Geçmez, Alevilerin sorunlarına Sünniler katkı sunarsa, Sünnilerin sorunlarına Aleviler katkı sunarsa, Türklerin sorunlarına Kürtler, Kürtlerin sorunlarına Türkler katkı sunarsa daha güçlü bir Türkiye oluşturabileceğimizi söyledi.

 Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Tekin Özdil de, Alevilerin bu topraklarda bin yılı aşkın süredir var olduğunu anlatarak sözlerine şöyle devam etti: "Dikkat ederseniz bu toprakların mayasında, bu toprakların içerisinde yetişen ve bugün adına ziyaretlerin yapıldığı, türbelerin yapıldığı halk arasında Eren, Evliya, Gönül Adamı dediğimiz insanların yüzde 99'unun Alevi olduğu görürsünüz."

Bu toprakların mayasında, bu toprakların kültüründe, inancında, ahlakında, irfanında bu düşüncenin, bu inancın mayası ve bu inancın ışığı olduğunu anlatan şöyle konuştu: "Bu ışığın merkezlerinden bir tanesi demin temelini attığımız cem evinin içerisinde eşiğinin arka tarafından yatmaktadır. Alevilikte bu nedenle eşik esastır. Eşiğin dışındaki insan cahil insandır, eşiğin öbür tarafında yaşayan insan kemale ermemiş insandır. Cem evinin eşiğinden geçmeyen insan hamdır. O eşikten öteye ancak doğru insanlar gidebilir. O eşikten öteye geçen insan, ahlaklı olmak zorundadır, eline, beline, diline sahip olmak zorundadır. O eşikten cem evine adım atan insan küs gezmemek zorundadır. Kimseye kin gütmemek zorundadır, hele hele boşanmamak ve insan öldürmemek zorundadır."
    Bu topraklarda yaşayan ve bugün herkesin saygıyla andığı insanların hep bu dergahlardan bugünkü isimleriyle bu cem evlerinden yetiştiklerini belirten Özdil, şunları söyledi: "Cem evleri birilerinin düşündüğü gibi yanlış şeylerin yapıldığı değil, kerahların uyarıldığı yerdir. Kerah kelimesi ışıktır. Üç tane mum yanar. Bir tanesi hak adına, yani Allah için, biri Muhammed için biri Ali için yakılır. Bu ülkede yaşayan herkes bir birinin inancına saygılı olmak zorundadır."

Dünyadaki en büyük katliamların 300 seneyi geçmediğini anlatan Özdil, sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz tam 500 yıldır bu baskıyı bu katliamı bu sıkıntıları yaşıyoruz. Ama ona rağmen tek bir kere dönüp de bizi katledenlere intikam için bizde saldırmadık. Tek bir kere bizi öldürmek isteyenleri öldürmedik. Sivas'ta, Maraş'ta, Antep'te, Çorum'da yaşananları başka bir imansal kesim yaşasaydı intikam almaya kalkardı. Biz tek bir insanın burnunu kanatmadık. Biz aleviler hem Başbağlar'da, hem Sivas'ta, Gazi'de, Halepçe'de dünyanın neresinde olursa olsun insana yönelik yapılan her türlü zulmü lanetliyoruz."
    Bu ülkenin hepimizin olduğunu belirten Özdil, sözlerini şöyle tamamladı:
"bu ülkenin içerisinde beraberce yaşamak, kardeşçe yaşamak lafla olmuyor. Seni seviyorum demekle olmuyor. Sevmek zorundasınız. Kardeşiz demekle olmuyor. Kardeşliğin gereğini yapmak zorundayız. Türkiye Cumhuriyeti parlamentosu bu konuda sınıfta kalmıştır. Kemal Anadol demin bir teklif getirdi. Ben inanıyorum ki 'ey aleviler sizi seviyoruz' demeyin, 'ey aleviler laikliğin sigortasısınız' demeyin biz eğer öyleysek öyle düşünüyorsanız
onun gereğini yapın. Gerçekten zor bir şey değil. Parlamentonun 10 dakikasını alır dört satırlık bir yazı. Yerel yönetimler yasasında olan ibaresinde ibadet alanı için, 'Sinagog, havra, kilise, mescit, cami' der. Parantezi 6 harflik açarsınız oraya cem evi yerleştirirsiniz. Parlamentonun 10 dakikasını alır. Bunu yapın artık.

 

 
Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
 
Diger Gündem Haberleri
  BELEDİYE DE KANUNSUZLUK !..
  Türkiye'nin her tarafında Sarı Basın kartı sahipleri otoparklardan ücretsiz yararlanıyor ancak bu uygulama Ere Devamı...
  ERDEMİR ABD'Yİ KORKUTTU
  AKP,İL ve İLÇE YÖNETİCİLERİ BİR ARADA...
  “ÇOCUKLAR GELECEĞİMİZ”
  FİNALİST 3 OKULDAN,2 TANESİ EREĞLİ'DEN
  UÇAR'DAN,UYSAL'A ZİYARET
 
  49. YILINDA ERDEMİR'İ, ERDEMİRLİ ÇOCUKLAR RESMEDECEK
  BELEDİYE ve MÜFTÜLÜKTEN KUTLU DOĞUM HAFTASI ETKİNLİĞİ
  FUAR'A KATILAN İŞ ADAMLARI BİRARAYA GELDİ
 
 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

YORUMLANANLAR
OTİZM VE SEVGİ
POSBIYIK,HİZMETLERİNİN HU...
DSP ADAYI ERDOĞAN GÖREVİN...
KURALSIZLIĞI ADET EDİNDİL...
UYSAL GÖREVİNE BAŞLADI
CHP 159 SANDIKTA KAYDIRMA...
EREĞLİ'DE SEÇİM SONUÇLARI...
AKŞENER,YOLSUZLUK,HIRSIZL...
KIRAN,DUYARLILIĞI İLE TÜR...
AKP TACİZİ..
ZONGULDAK
ÇOK OKUNANLAR
3 DOKTOR SORGULANIYOR.......
EREĞLİ'DEN BİR YILDIZ DAH...
ECHOMAR HİZMETE GİRDİ
KORUBAŞINDA YAPILAN OKUL ...
DEMİRKOL ŞİRKETLER GURUBU...
ALMANYA'DAN OKULLARA YARD...
EREĞLİ HALKININ,BAŞKANDAN...
YAZIKLAR OLSUN !...
POSBIYIK'LARIN MUTLU GÜNÜ
"BİR KİŞİNİN BİLE İSTİHDA...
 
 
 
Copyright © Her Hakkı Saklıdır - Şirin Ereğli - Tahsin EREL
Tasarım ve Yazılım : Marka Grup