Bugun...

Tahsin EREL
EREĞLİ'NİN HALLERİ ...
Tarih: 25-04-2016 18:12:00 Güncelleme: 25-04-2016 18:12:00


Erdemir ve Ereğli Belediyesinin gazeteler için abonelik sistemini oluşturması basın organları arasında epey tedirginliğe ve kızgınlığa yol açtı.
Erdemir'in daha abone koşullarını dikte etmemesinden dolayı Erdemir'e olası kızgınlıklar önümüzdeki günlerde başlar.
Ereğli Belediyesi günlük yayın yapan gazetelere aylık 400.-TL., haftalık yayın yapanlara ve internet sitelerine 300.-TL. ödeme kararı verdi ve uygulamayı başlattı.
Haftalık gazetelerin hemen hepsi, makina parkı olmayan, gazete mizanpajını başkalarına yaptıran(bir kaç tanesi kendi bünyesinde yapar), gazetesinin baskısını bir matbaaya götürerek yaptıran kuruluşlar.
Günlük yayınlanan yerel gazetelerin neredeyse hepsi,  kendi tesisleri makinaları olan makinist ve mizanpajcısını kendi bünyesinde barındırmak zorunda olan ve her gün iş yerlerini açmak zorunda olan kuruluşlardır.
Yani makina parkları için milyarlarca lira harcayan, sigorta primlerini, çalışan maaşlarını, işçi vergilerini günü gününe ödemek zorunda olan ve bunun yanı sıra  çalışma bakanlığı tarafından sık sık denetlenen kuruluşlardır. Makina parkları ve yan ekipmanları oldukça geniş bir alan istediği için bu gazetelerin aylık kiraları ortalama 1.000.-TL. ile 1.500.-TL. arasında değişmektedir. Bu kuruluşlar makinalarının ağırlığı açısından da yol üstü yerlerde tutmak zorundadırlar iş yerlerini. 
Haftalık bir gazetenin varsa bürosu 100.-veya -200.-TL. olabilir, açmasa da olur, hafta da bir açsa da !.      (Bir kaç tane haftalık gazete baskı makina parkı olmamasına rağmen iş disiplinini elden bırakmıyorlar).
Bu günlük yayın yapan gazeteler ile haftalık gazeteler arasındaki farkı Kdz.Ereğli Belediyesi aylık 100.-TL. olarak dikte etti.
      *********************************
Gazetelerin bir arada toplandığı Ereğli gazeteciler derneğinin Başkanı Necati Günay bu sıkıntıları anlattı mı Belediyeye bilemem ama kendisi de gazetesinin mizanpajını dışarıdan bir elemana yaptırıp, gazetesini de başka bir matbaa da bastırdığı için pek de ses çıkaramamıştır !..
Belediyeye gelince; onların da Ereğli basını konusunda dertleri var. 45 tane basın organı varmış Ereğli'de abone oldukları. İlanlar sonrası ödenen paranın yanı sıra, ödenen kdv.de epey meblağ tutuyordu. 
Sonuçta Ereğli Belediyesi bir ara yol bulmuş oldu !..
     ***********************************
Erdemir yayın kuruluşlarına resmi ve dini bayramlarda ilan desteği vererek yaşamalarına katkı sunduğunu ifade eder genelde... Kendi bakış açısından haklıdır da !..
Erdemir'in abone derdi daha fazla, Erdemir Zonguldak'tan da bazı gazetelere ilan verir. Hatta bir aralar, bir yönetim kurulu üyesinin arkadaşının  Batı Karadeniz'in bir ucunda ki yerel gazetesine de ilan veriyordu. Bilmiyorum devam edermi hala !..
Erdemir basına verdiği destek ile hem aleyhindeki yazılacaklara gem vurur, hem de yandaş tabirinin bolca kullanıldığı bu günlerde rekabeti de rahatça kullanmış olur hakkında yapılabilecek olası aleyhtarlık için.
  ************************************
41 yıl bir fiil içinde yaşadığım günlük gazete yayınlamanın zorluklarını bilen biri olarak, sadece cep hesabı yaparak bir araya gelemeyen meslekdaşların bir arada fikir üretememesinden hep meslek dışı kişi ve kuruluşların faydalanacağını unutmamaları gerekir.
Gazeteciliğin çok ayrıcalıklı, onurlu, hür fikre ve iradeye dayanan bir meslek olduğunu kabul etmek bizim mesleğin olmazsa olmazıdır.
Erdemir, Belediye veya her hangi bir kuruluş, mevkute veya görüntülü,sesli basın için karar alırken en azından meslek kuruluşunun başındaki insanlar ile bir araya gelmelidir.
Bu meslek kuruluşu bu daveti sağlayamayan veya  görüşüne gerek duyulmayan bir halde ise, Ereğli basınının görüntüsü de farklı olmaz.
Timsahın göz yaşları misali yazılan, içeriği tam anlaşılamayan bir Türkçe ile kaleme alınan bir gazete kupürü ile geçiştirilecek bir gelişme olmamalıdır Ereğli basınının hali.
Sadece abone,reklam konularında değil, her yönden  düşünülmelidir Ereğli basını ve Ereğli basınını temsil eden derneğin duruşu !.. 
Bu meslekte, balık baştan kokmamalıdır !.

 Bu yazı 2540 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI